PRACODAWCO
Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Dworze Mazowieckim
OGŁASZA NABÓR WNIOSKÓW
Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Dworze Mazowieckim
OGŁASZA NABÓR WNIOSKÓW
o przyznanie środków z REZERWY Krajowego Funduszu Szkoleniowego
na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy
w terminie od 02.11.2023 do 08.11.2023 do godz. 14.00
na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy
w terminie od 02.11.2023 do 08.11.2023 do godz. 14.00
Powiatowy Urząd Pracy dysponuje środkami z Rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego w wysokości 118 087,76zł.
- Priorytety przyjęte przez Radę Rynku Pracy na 2023 rok to:
B. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
C. Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/ województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/ planach rozwoju.
D. Wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.
E. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
II. Środki z KFS możesz przeznaczyć na:
- kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą;
- egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych;
- badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu;
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem;
- określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS.
- 80% kosztów kształcenia ustawicznego - jeśli zatrudniasz ponad 10 osób - nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika;
- 100% kosztów kształcenia ustawicznego - jeśli jesteś mikroprzedsiębiorcą, który zatrudnia mniej niż 10 pracowników, a roczny obrót lub bilans firmy nie przekracza 2 mln. EUR - nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
- zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy, zgodność planowanego kształcenia z Barometrem zawodów deficytowych prognoza na 2023 r;
- koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku,
- posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
- w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
- możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustaw z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 735 z póz. zm.).
V. Informacje dot. możliwości ubiegania się o środki z KFS, przygotowania oraz złożenia wniosku:
- O przyznanie środków z KFS może ubiegać się pracodawca zatrudniający co najmniej 1 pracownika (na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę);
- Warunkiem skorzystania z dofinansowania szkoleń ze środków KFS jest posiadanie statusu pracodawcy bądź pracownika zgodnie z przepisami ustawy Kodeks pracy, odpowiednio artykuł 3 lub 2. Oznacza to, że potencjalny uczestnik wybranej formy kształcenia ustawicznego jest zatrudniony (w momencie złożenia wniosku o środki KFS i będzie przez cały okres kształcenia), na podstawie zapisów artykułu Kodeksu pracy, jest pracownikiem w rozumieniu tego artykułu i ma prawo korzystania ze środków.
- Pracodawca zainteresowany uzyskaniem środków na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy składa jeden wniosek na wszystkie formy kształcenia w PUP właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności (oddział, siedziba zgodnie z dokumentami rejestrowanymi: KRS, CeiDG).
- W przypadku składania wniosku drogą elektroniczną poprzez praca.gov.pl należy podpisać wniosek we właściwych miejscach oraz każdy z poszczególnych załączników – uwidocznionym kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
- Wniosek kompletnie wypełniony wraz ze wszystkimi załącznikami należy złożyć w terminie naboru do Urzędu w papierowej kopercie z dopiskiem „Nabór wniosków z Rezerwy KFS 2023".
Wnioski składane poza wyznaczonym terminem nie będą podlegały rozpatrzeniu.
VI. Wytyczne dla pracodawców dot. kwalifikowania pracowników / pracodawcy do odpowiednich priorytetów RADY RYNKU PRACY (opracowane na podstawie kierunkowych wytycznych dla urzędów pracy na rok 2023):
- Priorytet A Rady Rynku Pracy - Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/ rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
- CIS i KIS to jednostki prowadzone przez JST, organizacje pozarządowe, podmioty kościelne lub spółdzielnie socjalne. Centra i Kluby Integracji Społecznej zatrudniają kadrę odpowiedzialną za reintegrację społeczną i zawodową uczestników. O przyznaniu CIS decyduje wojewoda, który prowadzi także rejestr tych podmiotów. Wojewoda prowadzi też rejestr KIS.
- WTZ - mogą być tworzone, przez fundacje, stowarzyszenia i inne podmioty. Działają one w celu rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych.
- Przedsiębiorstwa społeczne - wpisane do wykazu przedsiębiorstw społecznych, który zgodnie z ustawą o ekonomii społecznej prowadzony jest przez MRiPS w systemie Rejestr Jednostek Pomocy Społecznej.
- Spółdzielnie socjalne - to podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego na tej podstawie można zweryfikować ich formę prawną.
- Zakłady aktywności zawodowej – to podmioty, które mogą być tworzone przez gminę, powiat oraz fundację, stowarzyszenia lub inną organizację społeczną, decyzję o przyznaniu statusu ZAZ wydaje wojewoda.
Pracodawcy zamierzający skorzystać z tego priorytetu powinni wykazać, że wspófinansowane ze środków KFS działania zmierzające do podniesienia kompetencji pracowników związane są z ich zadaniami realizowanymi w CIS, KIS WTZ, ZAZ, przedsiębiorstwie społecznym lub spółdzielni socjalnej.
- Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu B Rady Rynku Pracy - wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, powinien udowodnić posiadanie przez kandydata na szkolenie orzeczenia o niepełnosprawności, tj. przedstawić oświadczenie o posiadaniu orzeczenia o niepełnosprawności kandydata na szkolenie (załącznik nr 8 do wniosku).
- Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu C Rady Rynku Pracy - Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/ województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/ planach rozwoju powinien udowodnić we wniosku, że spełnia wymagania priorytetu czyli wykonuje działalność w obszarze/ branży wskazanej w dokumentach strategicznych i planach rozwoju wskazanych w Strategii Rozwoju Powiatu Nowodworskiego na lata 2015-2030 (do zapoznania się w załącznikach do naboru rezerwy KFS w 2023).
- wspieranie działań związanych z wykorzystaniem potencjału kulturowego powiatu,
- rozwój infrastruktury turystycznej i gastronomii,
- poprawa opieki zdrowotnej,
- wzmocnienie integracji osób niepełnosprawnych i starszych,
- wsparcie rodziny i przeciwdziałanie przemocy w rodzinie,
- wsparcie edukacji i szkolnictwa w szczególności ponadgimnazjalnego i zawodowego,
- bezpieczeństwo ekologiczne, ochrona środowiska i wprowadzania alternatywnych źródeł energii,
- wspieranie przedsiębiorczości,
- rozwój usług publicznych.
Wskazane w wniosku formy kształcenia (kursy, studia podyplomowe, egzaminy) powinny zmierzać do podniesienia kompetencji pracowników we wskazanym we wniosku obszarze, przewidzianym w planach rozwoju powiatu nowodworskiego.
- Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu D Rady Rynku Pracy - Wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego, powinien we wniosku potwierdzić, że planowane formy kształcenia skierowane są do pracowników spełniających warunki priorytetu.
- Wnioskodawca który chce spełnić wymagania priorytetu E Rady Rynku Pracy - Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej, powinien we wniosku potwierdzić, że planowane formy kształcenia skierowane są do pracowników spełniających warunki priorytetu.