"Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w powiecie nowodworskim (II)"

Print Drukuj

Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Dworze Mazowieckim informuje, że w okresie od 01.01.2025 r. do 30.06.2026 r. realizuje projekt pod nazwą „Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w powiecie nowodworskim (II)" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, w ramach Priorytetu VI Fundusze Europejskie dla aktywnego zawodowo Mazowsza, Działanie 6.1 Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w ramach Funduszy Europejskich dla Mazowsza 2021-2027.

Celem głównym projektu jest poprawa dostępu do zatrudnienia i działań aktywizujących osób zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nowym Dworze Mazowieckim jako bezrobotne, w tym w szczególności osób znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy tj. os. młodych w wieku 18-29 lat, które nie uczestniczą w kształceniu lub szkoleniu (tzw. NEET) zgodnie z definicją z kat. NEET przyjętą w Planie realizacji Gwarancji dla Młodzieży, osób długotrwale bezrobotnych, osób z niepełnosprawnością, osób z wykształceniem odpowiadającym poziomowi ISCED 3 i niższym, osób w wieku 50 lat i więcej i kobiet.

Cele szczegółowe projektu to: podniesie umiejętności cyfrowych, pomoc w zdobyciu doświadczenia zawodowego, nabycie/zmiana kwalifikacji zawodowych, wspieranie zatrudnienia i samozatrudnienia, wsparcie dla młodzieży poprzez realizację szkoleń, staży, prac interwencyjnych oraz przyznanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej.

Projekt zakłada objęcie wsparciem 84 osoby bezrobotne (41kobiet, 45 mężczyzn), w tym:

  • osoby młode w wieku 18-29 lat - 42 osoby (23 kobiety, 19 mężczyzn),
  • osoby długotrwale bezrobotne - 12 osób (4 kobiety, 8 mężczyzn),
  • osoby w wieku 50 lat i więcej - 9 osób (4 kobiety, 5 mężczyzn),
  • osoby z wykształceniem odpowiadającym poziomowi ISCED 3 i niższym - 58 osób (26 kobiet, 32mężczyzn),
  • osoby z niepełnosprawnością - 4 osoby (2 kobiety,2 mężczyzn),
  • kobiety - 41 osób.

Wsparcie osób młodych w ramach projektu będzie udzielane zgodnie ze standardami określonymi w Planie realizacji Gwarancji dla Młodzieży w Polsce (GDM). 

Zgodnie ze standardami określonymi w Planie Gwarancji dla Młodzieży w Polsce, każdemu uczestnikowi w wieku 18-29 lat zapewniona zostanie wysokiej jakości oferta zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu, stażu lub innej formy pomocy prowadzącej do aktywności zawodowej w ciągu 4 miesięcy od dnia przystąpienia do projektu.


Udzielenie wsparcia w ramach projektu każdorazowo będzie poprzedzone identyfikacją potrzeb uczestnika projektu, w tym m.in. poprzez diagnozowanie deficytów w zakresie umiejętności cyfrowych, umiejętności kluczowych dla 
zielonej transformacji tj. umiejętności ekologicznych, umiejętności niezbędnych w zawodach związanych z usługami zdrowotnymi i opiekuńczymi oraz poprzez diagnozowanie potrzeb szkoleniowych lub walidacyjnych (potwierdzenie nabytych wcześniej kwalifikacji i kompetencji), możliwości doskonalenia zawodowego oraz opracowaniem lub aktualizacją dla każdego uczestnika projektu IPD, o którym mowa w ustawie z 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Wsparcie dostosowane jest do indywidualnych potrzeb uczestników, wynikających z ich wiedzy, umiejętności, kompetencji oraz kwalifikacji do wykonywania danego zawodu.

Na tej podstawie zgodnie z zapisami Indywidualnego Planu Działania realizowane będą odpowiednio dobrane usługi i instrumenty rynku pracy, o których mowa w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy:

  • jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej dla 30 osób (w tym GDM - 10 osób w wieku 18-29 lat),
  • szkolenia dla 23 osób (w tym GDM - 8 osób w wieku 18-29 lat),
  • prace interwencyjne dla 9 osób (w tym GDM – 3 osoby w wieku 18-29 lat).
  • staż dla 24 osób (w tym GDM - 21 osób w wieku 18-29 lat).

Wyżej wymienione formy aktywizacji będą poprzedzone bezkosztową formą wsparcia w postaci pośrednictwa pracy i/lub poradnictwa zawodowego.

Projekt zakłada realizację następujących wskaźników rezultatu:
- Liczba osób, które uzyskały kwalifikacje po opuszczeniu programu - 20 osób (3 kobiety, 17 mężczyzn).

- Liczba osób pracujących, łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek, po opuszczeniu programu - 50 osób (23 kobiety, 27 mężczyzn)

Wartość projektu: 2 161 332,24 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich:
1 080 666,17

#FunduszeEuropejskie,  #FunduszeUE

Informacje o publikacji dokumentu