Публикатор

III nabór wniosków Krajowego Funduszu Szkoleniowego - Limit podstawowy KFS

PRACODAWCO
Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Dworze Mazowieckim
OGŁASZA NABÓR WNIOSKÓW
 
o przyznanie środków z limitu podstawowego
Krajowego Funduszu Szkoleniowego
na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy
 
w terminie od 03.12.2024 do 04.12.2024 do godz. 14.00
 
Powiatowy Urząd Pracy dysponuje środkami z limitu Krajowego Funduszu Szkoleniowego w wysokości 13 786,52 zł.
 
  1. Priorytety przyjęte przez Ministra właściwego do spraw pracy, przyznawania środków z KFS na 2024 rok to:
  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego w  związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
  2. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
  3. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.
  4. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych.
  5. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej.
  6. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.
  7. Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
  8. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie zarządzania finansami i zapobieganie sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach.
   II. Środki z KFS możesz przeznaczyć na:
  • kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą;
  • egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych;
  • badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu;
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem;
  • określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS.
  III. Pracodawco możesz otrzymać środki na sfinansowanie:
  1. 80% kosztów kształcenia ustawicznego - jeśli zatrudniasz ponad 10 osób - nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika;
  2. 100% kosztów kształcenia ustawicznego - jeśli jesteś mikroprzedsiębiorcą, który zatrudnia mniej  niż 10 pracowników, a roczny obrót lub bilans firmy nie przekracza 2 mln. EUR - nie więcej jednak niż  do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
  IV. Ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego mogą korzystać pracodawca i jego pracownicy do 300% przeciętnego wynagrodzenia na dany rok na jednego pracownika/pracodawcę.

Pracownik - jest osoba fizyczna zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę (art. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy).

Definicji powyższej nie spełniają:
- Funkcjonariusze służby celnej – zatrudnieni na podstawie mianowania (K.P.A.)
i ustawy o służbie celnej - stosunek służbowy funkcjonariusza celnego jest stosunkiem administracyjno-prawnym (oparty z reguły na podstawie aktu "mianowania" albo "powołania");
- Funkcjonariusze służb mundurowych, w tym funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej – zatrudnieni na podstawie ustaw innych niż kodeks pracy, np. ustawy o Państwowej Straży Pożarnej;
- Osoby wykonujące pracę w ramach przepisów prawa cywilnego, np. na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenia czy też innych rodzajów umów cywilnoprawnych nienazwanych;
- Osoby współpracujące z pracodawcą w ramach prowadzonej działalności (np. żona czy dzieci, nie posiadające umowy o pracę.
- Dofinansowanie kształcenia ustawicznego w ramach środków KFS powinno być dostępne tylko dla osób świadczących pracę. Pracownice przebywające na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym nie spełniają tego warunku.
- W przypadku pracowników wskazanych do objęcia kształceniem ustawicznym finansowanym z KFS nie ma znaczenia na jaki rodzaj umowy o pracę są oni zatrudnieni, a także czy jest to praca na cały czy na część etatu.
- Pracownik, którego kształcenie ustawiczne ma być sfinansowane ze środków KFS musi być zatrudniony przez pracodawcę przed dniem złożenia wniosku o środki KFS, przy czym nie ma ustawowego wymogu, co do minimalnego czasu trwania stosunku pracy przed ubieganiem się o środki KFS.
- Jeśli pracodawca chce uzyskać finansowanie kosztów podnoszenia kwalifikacji dla pracownika zatrudnionego na czas określony, powinien przedłużyć mu umowę o odpowiedni okres tak, aby osoba biorąca udział w kształceniu była zatrudniona przez cały okres jej trwania.

Z KFS-u NIE SKORZYSTAJĄ:
- Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniająca żadnego pracownika lub np. zatrudniająca wykonawców na podstawie umowy o dzieło.
- Lekarze,  lekarze dentyści, w zakresie dofinansowania kosztów stażów podyplomowych i szkoleń specjalizacyjnych;
- Pielęgniarki i położne w zakresie o dofinansowania kosztów specjalizacji;
- Osoby przebywające na urlopie macierzyńskim / rodzicielskim / ojcowskim / wychowawczym / bezpłatnym,
- Pracownicy PUP i WUP,
- Starostowie i Marszałkowie Województw.

   V. Elementy, które brane będą pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosków:
  1. zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
  2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy, zgodność planowanego kształcenia z Listą zawodów i specjalności, z uwzględnieniem kwalifikacji i umiejętności zawodowych, na które istnieje zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy 2024 oraz Barometrem zawodów deficytowych prognoza na 2024 r.;
  3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku,
  4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  5. w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  6. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  7. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustaw z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2024 r. poz. 475 z póz. zm.);
  8. Konieczne jest zaplanowanie terminu rozpoczęcia kształcenia w terminie do 31.12.2024 r., z uwagi na wytyczne KFS. W przypadku terminu rozpoczęcia kształcenia po 01.01.2025 r, urząd może odmówić podpisania umowy.
   VI. Informacje dot. możliwości ubiegania się o środki z KFS, przygotowania oraz złożenia wniosku:
  1. O przyznanie środków z KFS może ubiegać się pracodawca zatrudniający co najmniej 1 pracownika (na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę);
  2. Warunkiem skorzystania z dofinansowania szkoleń ze środków KFS jest posiadanie statusu pracodawcy bądź pracownika zgodnie z przepisami ustawy Kodeks pracyodpowiednio artykuł 3 lub 2. Oznacza to, że potencjalny uczestnik wybranej formy kształcenia ustawicznego jest zatrudniony (w momencie złożenia wniosku o środki KFS i będzie przez cały okres kształcenia), na podstawie zapisów artykułu Kodeksu pracy, jest pracownikiem w rozumieniu tego artykułu i ma prawo korzystania ze środków.
  3. Pracodawca zainteresowany uzyskaniem środków na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy składa jeden wniosek na wszystkie formy kształcenia w PUP właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności (oddział, siedziba zgodnie z dokumentami rejestrowanymi: KRS, CEiDG).
  4. W celu uzyskania dofinansowania kosztów kształcenia ustawicznego, pracodawca planujący inwestowanie w kształcenie ustawiczne musi złożyć wniosek do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności. Wniosek można złożyć w postaci papierowej lub elektronicznej.
    Wniosek wypełniony w postaci elektronicznej przed przesłaniem do powiatowego urzędu pracy należy:
  • podpisać bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub
  • podpisać potwierdzonym profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej.
Wniosek pobrany w postaci elektronicznej można też wydrukować, podpisać ręcznie i złożyć w formie papierowej do właściwego powiatowego urzędu pracy.
  1. Wniosek kompletnie wypełniony wraz ze wszystkimi załącznikami należy  złożyć w terminie naboru do Urzędu w papierowej kopercie z dopiskiem „Nabór wniosków z limitu KFS 2024".
Bardzo prosimy o drukowanie wniosków dwustronnie!!!!
Wnioski składane poza wyznaczonym terminem nie będą podlegały rozpatrzeniu!

   VII. Wytyczne dla pracodawców dot. kwalifikowania pracowników / pracodawcy do odpowiednich priorytetów Ministra właściwego do spraw pracy (opracowane na podstawie kierunkowych wytycznych dla urzędów pracy na rok 2024):

1. Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu 1 Ministra właściwego do spraw pracy, powinien udowodnić że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe procesy, technologie i systemy, a osoby objęte kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi / planowanymi do wprowadzenia zmianami. Wsparciem kształcenia ustawicznego w ramach priorytetu można objąć jedynie osobę, która w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych / na stanowisku pracy korzysta lub będzie korzystała z nowych technologii i narzędzi pracy lub wdrażała nowe procesy.
2. Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu 2 Ministra właściwego do spraw pracy, powinien udowodnić,  że wskazana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego na terenie powiatu nowodworskiego zidentyfikowanego jako zawód deficytowy w Barometrze zawodów deficytowych dla powiatu nowodworskiego na rok 2024 (załącznik do naboru).
3.  Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu 3 Ministra właściwego do spraw pracy, powinien dołączyć do wniosku Załącznik nr 8 Oświadczenie do priorytetu 3, czym potwierdza, że wskazana forma kształcenia ustawicznego dotyczy pracownika, który w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku o dofinansowanie podjął pracę po długotrwałej przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
lub
Wnioskodawca, powinien we wniosku potwierdzić, że wskazana forma kształcenia dotyczy pracownika, który jest członkiem rodziny wielodzietnej czyli na dzień złożenia wniosku posiada Kartę Dużej Rodziny bądź spełnia warunki jej posiadania. Prawo do Karty Dużej Rodziny przysługuje wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci. Przez rodzica rozumie się także rodzica zastępczego lub osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka.
4. Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu 4 Ministra właściwego do spraw pracy powinien udowodnić, że posiadanie konkretnych umiejętności cyfrowych, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie. W przypadku tego priorytetu należy również pamiętać, że w obszarze kompetencji cyfrowych granica pomiędzy szkoleniami zawodowymi, z tzw. miękkimi nie jest jednoznaczna.
Kompetencje cyfrowe obejmują między innymi zagadnienia związane z komunikowaniem się, umiejętnościami korzystania z mediów, umiejętnościami wyszukiwania i korzystania z różnego typu danych  w formie elektronicznej czy cyberbezpieczeństwem, umiejętności wykorzystania danych i  informacji, umiejętności porozumiewania się i współpracy, tworzenie treści cyfrowych, programowanie, itp.
W każdej dziedzinie gospodarki i w większości współczesnych zawodów kompetencje cyfrowe nabierają kluczowego znaczenia.
5. Wsparcie w ramach priorytetu 5 Ministra właściwego do spraw pracy Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej mogą otrzymać pracodawcy i pracownicy zatrudnieni w firmach z szeroko rozumianej branży motoryzacyjnej. O przynależności do ww. branży będzie decydować posiadane jako przeważającego jednego z poniższych kodów PKD :
29.10.B, 29.10.C , 29.10.D, 29.10.E, 29.20.Z, 29.31.Z, 29.32.Z, 45.20.Z.
6. Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu 6 musi złożyć Załącznik nr 10. Oświadczenie do priorytetu 6, czym potwierdza iż wsparciem będą objęte osoby po 45 roku życia (zarówno pracodawca i pracownicy). Decyduje wiek osoby, która skorzysta z kształcenia ustawicznego, w momencie składania przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie w PUP.
7. Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu 7 Ministra powinien potwierdzić, że zatrudnia cudzoziemców. W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia zarówno dla cudzoziemców jak i polskich pracowników (to samo dotyczy pracodawców), które adresują specyficzne potrzeby, jakie mają pracownicy cudzoziemscy i pracodawcy ich zatrudniający.
Wśród specyficznych potrzeb pracowników cudzoziemskich wskazać można w szczególności:
- doskonalenie znajomości języka polskiego oraz innych niezbędnych do pracy języków, szczególnie w kontekście słownictwa specyficznego dla danego zawodu / branży,
- doskonalenie wiedzy z zakresy specyfiki polskich i unijnych regulacji dot. wykonywania określonego zawodu,
- ułatwienie rozwijania i uznawania w Polsce kwalifikacji nabytych w innym kraju,
- rozwój miękkich kompetencji, w tym komunikacyjnych, uwzględniających konieczność dostosowania się do kultury organizacyjnej polskich przedsiębiorstw    i innych podmiotów, zatrudniających cudzoziemców.
Ze szkoleń w ramach tego priorytetu mogą korzystać, również pracodawcy i pracownicy z polskim obywatelstwem o ile wykażą w uzasadnieniu wniosku, że szkolenie to ułatwi czy też umożliwi im pracę z zatrudnionymi bądź planowanymi do zatrudnienia w przyszłości cudzoziemcami.
8. W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia przede wszystkim dla właścicieli firm, kadry zarządzającej, menadżerów oraz pracowników realizujących zadania w obszarze zarządzania i finansów.
Przykładowe tematy szkoleniowe (moduły) programów szkoleniowych z zakresu zarządzania finansami i zapobiegania sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach:
- Zarządzanie finansami:
  • Analiza finansowa i interpretacja sprawozdań finansowych.
  • Planowanie budżetu i kontrola kosztów.
  • Skuteczne zarządzanie płynnością finansową.
- Zapobieganie sytuacjom kryzysowym:
  • Wczesne wykrywanie sygnałów ostrzegawczych.
  • Ocena ryzyka i strategie jego minimalizacji.
  • Planowanie awaryjne i scenariusze kryzysowe.
- Komunikacja w sytuacjach kryzysowych:
  • Skuteczna komunikacja z interesariuszami w trudnych sytuacjach.
  • Zarządzanie wizerunkiem firmy podczas kryzysu.
- Doskonalenie umiejętności przywódczych:
  • Rozwijanie umiejętności decyzyjnych w warunkach presji.
  • Motywowanie zespołu w trudnych czasach.
- Technologie wspierające zarządzanie finansami:
  • Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi i systemów do analizy danych finansowych.
  • Automatyzacja procesów księgowych i raportowania.
Wnioskodawca, który chce spełniać wymagania niniejszego priorytetu powinien wykazać powiązanie zakresu obowiązków pracownika z wnioskowanym szkoleniem. Składają stosowny wniosek o dofinansowanie w ramach przedmiotowego priorytetu wnioskodawca w uzasadnieniu powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności, wiedzy, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie.
 
 

Załączniki

Priorytety_wydatkowania_KFS_w_2024_r (1)
Priorytety_wydatkowania_KFS_w_2024_r (1).pdf 132 KB
LISTA ZAWÓDÓW I SPECJALNOŚCI NA LOKALNYM RYNKU PRACY 2024
LISTA ZAWÓDÓW I SPECJALNOŚCI NA LOKALNYM RYNKU PRACY 2024.pdf 7294 KB
KFS 2024_Wytyczne dla urzędów pracy
KFS 2024_Wytyczne dla urzędów pracy.pdf 541 KB
Barometr zawodów deficytowych powiatu nowodworskiego na 2024
Barometr zawodów deficytowych powiatu nowodworskiego na 2024.pdf 103 KB
Wniosek o sfinansowanie KFS nabór III w 2024 r
Wniosek o sfinansowanie KFS nabór III w 2024 r_pdf.pdf 1815 KB
Wniosek o sfinansowanie KFS nabór III w 2024 r
Wniosek o sfinansowanie KFS nabór III w 2024 r.doc 1690 KB

Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display