Ważne zmiany dla przedsiębiorców wynikające z Tarczy 2.0.
Ustawą z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, (Dz. U. poz. 695), wprowadzono następujące zmiany w ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, 567 i 568): - w części odnoszącej się do art. 15zzb, zmiany w ustawie w zakresie dofinansowania dla mikro, małego i średniego przedsiębiorcy części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenia społeczne określają, że przedsiębiorca może mieć przyznane dofinansowanie na okres nie dłuższy niż 3 miesiące od miesiąca złożenia wniosku, a nie od dnia jego złożenia. Po otrzymaniu dofinansowania przedsiębiorca będzie obowiązany do utrzymania w zatrudnieniu pracowników objętych umową przez okres, na który otrzymał dofinansowanie. Utrzymanie w zatrudnieniu pracowników po zakończeniu wsparcia nie będzie już obowiązkiem przedsiębiorcy.,
- w części dotyczącej art. 15zzc zmiany w ustawie ułatwiają przedsiębiorcom będącym osobami fizycznymi niezatrudniającym pracowników ubieganie się o wypłatę kolejnych transzy dofinansowania poprzez zniesienie obowiązku comiesięcznego składania oświadczenia o prowadzeniu działalności. Fakt ten może zostać samodzielnie ustalony przez powiatowy urząd pracy. Dodatkowo przedsiębiorcy będą mieli obowiązek prowadzenia działalności tylko przez okres otrzymywania dofinansowania. Prowadzenie działalności gospodarczej po zakończeniu wsparcia nie będzie już obowiązkiem przedsiębiorcy. Uściślono również, że dofinansowanie przypada od miesiąca złożenia wniosku.
- w części dotyczącej art. 15zzd ustawa rozszerza krąg mikroprzedsiębiorców, którzy są uprawnieni do skorzystania z pożyczki, o podmioty, które nie zatrudniają oraz nigdy nie zatrudniały pracowników poprzez rezygnację z warunku utrzymania przez mikroprzedsiebiorce stanu zatrudnienia w stosunku do stanu zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 r. Aby skorzystać z umorzenia pożyczki mikroprzedsiębiorca będzie musiał prowadzić działalność przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. Warunek ten będzie miał zastosowanie do wszystkich pożyczek, tj. również tych, które zostaną udzielone do dnia wejścia w życie przedmiotowej - zmiany. Utrzymanie zatrudnienia nie będzie już warunkiem umorzenia pożyczki.
- w części odnoszącej się do art. 15zze, zmiany w ustawie w zakresie dofinansowania dla organizacji pozarządowych prowadzących działalność statutową części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenia społeczne określają, że organizacja pozarządowa może mieć przyznane dofinansowanie na okres nie dłuższy niż 3 miesiące od miesiąca złożenia wniosku, a nie od dnia jego złożenia. Po otrzymaniu dofinansowania organizacja pozarządowa będzie obowiązana do utrzymania w zatrudnieniu pracowników objętych umową przez okres, na który otrzymała dofinansowanie. Utrzymanie w zatrudnieniu pracowników po zakończeniu wsparcia nie będzie już obowiązkiem organizacji pozarządowej.