Wydawca treści

Ważne zmiany dla przedsiębiorców wynikające z Tarczy 2.0.



 
Ustawą z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, (Dz. U. poz. 695), wprowadzono następujące zmiany w ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobie­ganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywo­łanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, 567 i 568):
  •  w części odnoszącej się do art. 15zzb, zmiany w ustawie w zakresie dofinansowania dla mikro, małego i średniego przedsiębiorcy części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenia społeczne określają, że przedsiębiorca może mieć przyznane dofinansowanie na okres nie dłuższy niż 3 miesiące od miesiąca złożenia wniosku, a nie od dnia jego złożenia. Po otrzymaniu dofinansowania przedsiębiorca będzie obowiązany do utrzymania w zatrudnieniu pracowników objętych umową przez okres, na który otrzymał dofinansowanie. Utrzymanie w zatrudnieniu pracowników po zakończeniu wsparcia nie będzie już obowiązkiem przedsiębiorcy.,
  • w części dotyczącej art. 15zzc zmiany w ustawie ułatwiają przedsiębiorcom będącym osobami fizycznymi niezatrudniającym pracowników ubieganie się o wypłatę kolejnych tran­szy dofinansowania poprzez zniesienie obowiązku comiesięcznego składania oświadczenia o prowadzeniu działalności. Fakt ten może zostać samodzielnie ustalony przez powiatowy urząd pracy. Dodatkowo przedsiębiorcy będą mieli obowiązek prowadzenia działalności tylko przez okres otrzymywania dofinansowania. Prowadzenie działalności gospodarczej po zakoń­czeniu wsparcia nie będzie już obowiązkiem przedsiębiorcy. Uściślono również, że dofinanso­wanie przypada od miesiąca złożenia wniosku.
  • w części dotyczącej art. 15zzd ustawa rozszerza krąg mikroprzedsiębiorców, którzy są uprawnieni do skorzystania z pożyczki, o podmioty, które nie zatrudniają oraz nigdy nie zatrudniały pracowników poprzez rezygnację z warunku utrzymania przez mikroprzedsiebiorce stanu zatrudnienia w stosunku do stanu zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 r. Aby skorzystać z umorzenia pożyczki mikroprzedsiębiorca będzie musiał prowadzić działalność przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. Warunek ten będzie miał zastosowanie do wszystkich pożyczek, tj. również tych, które zostaną udzielone do dnia wejścia w życie przedmiotowej - zmiany. Utrzymanie zatrudnienia nie będzie już warunkiem umorzenia pożyczki.
  • w części odnoszącej się do art. 15zze, zmiany w ustawie w zakresie dofinansowania dla organizacji pozarządowych prowadzących działalność statutową części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenia społeczne określają, że organi­zacja pozarządowa może mieć przyznane dofinansowanie na okres nie dłuższy niż 3 miesiące od miesiąca złożenia wniosku, a nie od dnia jego złożenia. Po otrzymaniu dofinansowania organizacja pozarządowa będzie obowiązana do utrzymania w zatrudnieniu pracowników ob­jętych umową przez okres, na który otrzymała dofinansowanie. Utrzymanie w zatrudnieniu pracowników po zakończeniu wsparcia nie będzie już obowiązkiem organizacji pozarządowej.

Informacje o publikacji dokumentu

Menu nawigacji