Nabór wniosków z Rezerwy Krajowego Funduszy Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców 2023

Print Drukuj
PRACODAWCO
Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Dworze Mazowieckim
OGŁASZA NABÓR WNIOSKÓW
 
 o przyznanie środków z  REZERWY Krajowego Funduszu Szkoleniowego
na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy
 
w terminie od 02.11.2023 do 08.11.2023 do godz. 14.00
 
Powiatowy Urząd Pracy dysponuje środkami z Rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego w wysokości  118 087,76zł.
 
  1. Priorytety przyjęte przez Radę Rynku Pracy na 2023 rok to:
A. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa  społecznego wskazanych na liście/ rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
B. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
C. Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/ województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/ planach rozwoju.
D. Wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.
E. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie  przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,  a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
 
II. Środki z KFS możesz przeznaczyć na:
  • kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą;
  • egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych;
  • badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu;
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem;
  • określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS.
III. Pracodawco możesz otrzymać środki na sfinansowanie:
  1. 80% kosztów kształcenia ustawicznego - jeśli zatrudniasz ponad 10 osób - nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika;
  2. 100% kosztów kształcenia ustawicznego - jeśli jesteś mikroprzedsiębiorcą, który zatrudnia mniej  niż 10 pracowników, a roczny obrót lub bilans firmy nie przekracza 2 mln. EUR - nie więcej jednak niż  do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
IV. Elementy, które brane będą pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosków:
  1. zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
  2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy, zgodność planowanego kształcenia z Barometrem zawodów deficytowych prognoza na 2023 r;
  3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku,
  4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  5. w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  6. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  7. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustaw z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 735 z póz. zm.).
 
V. Informacje dot. możliwości ubiegania się o środki z KFS, przygotowania oraz złożenia wniosku:
  1. O przyznanie środków z KFS może ubiegać się pracodawca zatrudniający co najmniej  1 pracownika (na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub  spółdzielczej umowy o pracę);
  2. Warunkiem skorzystania z dofinansowania szkoleń ze środków KFS jest posiadanie statusu pracodawcy bądź pracownika zgodnie z przepisami ustawy Kodeks pracy, odpowiednio artykuł 3 lub 2. Oznacza to, że potencjalny uczestnik wybranej formy kształcenia ustawicznego jest zatrudniony (w momencie złożenia wniosku o środki KFS i będzie przez cały okres kształcenia), na podstawie zapisów artykułu Kodeksu pracy, jest pracownikiem w rozumieniu tego artykułu i ma prawo korzystania ze środków.
  3. Pracodawca zainteresowany uzyskaniem środków na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy składa jeden wniosek na wszystkie formy kształcenia w PUP właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności (oddział, siedziba zgodnie z dokumentami rejestrowanymi: KRS, CeiDG).
  4. W przypadku składania wniosku drogą elektroniczną poprzez praca.gov.pl należy podpisać wniosek we właściwych miejscach oraz każdy z poszczególnych załączników – uwidocznionym kwalifikowanym podpisem elektronicznym. 
  5. Wniosek kompletnie wypełniony wraz ze wszystkimi załącznikami należy  złożyć w terminie naboru do Urzędu w papierowej kopercie z dopiskiem „Nabór wniosków z Rezerwy KFS 2023".
Bardzo prosimy o drukowanie wniosków dwustronnie!!!!
Wnioski składane poza wyznaczonym terminem nie będą podlegały rozpatrzeniu. 
 
VI. Wytyczne dla pracodawców dot. kwalifikowania pracowników / pracodawcy do odpowiednich priorytetów RADY RYNKU PRACY (opracowane na podstawie kierunkowych wytycznych dla urzędów pracy na rok 2023):
  1. Priorytet A Rady Rynku Pracy - Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa  społecznego wskazanych na liście/ rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
PODMIOTY UPRAWNIONE DO KORZYSTANIA Z ŚRODKÓW W RAMACH TEGO PRIORYTETU TO:
- CIS i KIS to jednostki prowadzone przez JST, organizacje pozarządowe, podmioty kościelne lub spółdzielnie socjalne. Centra i Kluby Integracji Społecznej zatrudniają kadrę odpowiedzialną za reintegrację społeczną i zawodową uczestników. O przyznaniu CIS decyduje wojewoda, który prowadzi także rejestr tych podmiotów. Wojewoda prowadzi też rejestr KIS.
- WTZ - mogą być tworzone, przez fundacje, stowarzyszenia i inne podmioty. Działają one w celu rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. 
- Przedsiębiorstwa społeczne - wpisane do wykazu przedsiębiorstw społecznych, który zgodnie z ustawą o ekonomii społecznej prowadzony jest przez MRiPS w systemie Rejestr Jednostek Pomocy Społecznej.
- Spółdzielnie socjalne - to podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego na tej podstawie można zweryfikować ich formę prawną.
- Zakłady aktywności zawodowej – to podmioty, które mogą być tworzone przez gminę, powiat oraz fundację, stowarzyszenia lub inną organizację społeczną, decyzję o przyznaniu statusu ZAZ wydaje wojewoda.
Pracodawcy zamierzający skorzystać z tego priorytetu powinni wykazać, że wspófinansowane ze środków KFS działania zmierzające do podniesienia kompetencji pracowników związane są z ich zadaniami realizowanymi w CIS, KIS WTZ, ZAZ, przedsiębiorstwie społecznym lub spółdzielni socjalnej.
  1. Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu B Rady Rynku Pracy - wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, powinien udowodnić posiadanie przez kandydata na szkolenie orzeczenia o niepełnosprawności, tj. przedstawić oświadczenie o posiadaniu orzeczenia o niepełnosprawności kandydata na szkolenie (załącznik nr 8 do wniosku).
  1. Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu C Rady Rynku Pracy - Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/ województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/ planach rozwoju powinien udowodnić we wniosku, że spełnia wymagania priorytetu czyli wykonuje działalność w obszarze/ branży wskazanej w dokumentach strategicznych i planach rozwoju wskazanych w Strategii Rozwoju Powiatu Nowodworskiego na lata 2015-2030 (do zapoznania się w załącznikach do naboru rezerwy KFS w 2023).
     Po analizie Strategii Rozwoju Powiatu Nowodworskiego na lata 2015-2030, można wskazać główne kierunki rozwoju powiatu w następujących obszarach:
- wspieranie działań związanych z wykorzystaniem potencjału kulturowego powiatu,
- rozwój infrastruktury turystycznej i gastronomii,
- poprawa opieki zdrowotnej,
- wzmocnienie integracji osób niepełnosprawnych i starszych,
- wsparcie rodziny i przeciwdziałanie przemocy w rodzinie,
- wsparcie edukacji i szkolnictwa w szczególności ponadgimnazjalnego i zawodowego,
- bezpieczeństwo ekologiczne, ochrona środowiska i wprowadzania alternatywnych źródeł energii,
- wspieranie przedsiębiorczości,
- rozwój usług publicznych.
Wskazane w wniosku formy kształcenia (kursy, studia podyplomowe, egzaminy) powinny zmierzać do podniesienia kompetencji pracowników we wskazanym we wniosku obszarze, przewidzianym w planach rozwoju powiatu nowodworskiego.
  1. Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu D Rady Rynku Pracy - Wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego, powinien we wniosku potwierdzić, że planowane formy kształcenia skierowane są do pracowników spełniających warunki priorytetu.
  2.  Wnioskodawca który chce spełnić wymagania priorytetu E Rady Rynku Pracy - Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej, powinien we wniosku potwierdzić, że planowane formy kształcenia skierowane są do pracowników spełniających warunki priorytetu.
Priorytet ten promuje działania wobec osób pracujących w warunkach niszczących  zdrowie i w szczególności powinien objąć osoby, które nie mają prawa do emerytury pomostowej. Wykaz prac w szczególnych warunkach stanowi załącznik nr 1,  prac o szczególnym charakterze – załącznik nr 1 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (Dz. U. Z 2008 nr 237, poz. 1656 z późn. zm.).

Załączniki

Strategia powiatu nowodworskiego na lata 2015-2030
Strategia powiatu nowodworskiego na lata 2015-2030.pdf 3577 KB
Plan wydatkowania środków KFS w 2023 roku
Plan wydatkowania środków KFS w 2023 roku.pdf 140 KB
Priorytety wydatkowania KFS w 2023 roku
Priorytety wydatkowania KFS w 2023 roku.pdf 123 KB
Wniosek o sfinansowanie_rezerwa KFS
Wniosek o sfinansowanie_rezerwa KFS_pdf.pdf 541 KB
Wniosek o sfinansowanie_rezerwa KFS
Wniosek o sfinansowanie_rezerwa KFS.doc 420 KB
Informacje o publikacji dokumentu